Gorenjska cesta 3
1310 Ribnica
V sklopu projekta celovite energetske prenove stavb Občine Ribnica se bodo izvajala dela na šestih stavbah: v Športnem centru Ribnica, v stavbi A in v stavbi B OŠ Ribnica, v stavbi POŠ Dolenja vas, v Rokodelskem centru Ribnica ter v stavbi Občine Ribnica. Po sklenjeni pogodbi o sofinanciranju ima občina odobrena sredstva iz naslova Evropske kohezijske politike višini 515.125,24 EUR.
V okviru izvedbe investicije je v stavbi Občine Ribnica predvidena menjava obstoječih energetsko neučinkovitih svetil z LED svetili. V Rokodelskem centru Ribnica je predvidena vgradnja toplotne črpalke zrak za ogrevanje stavbe in vgradnja novih LED svetil. Ravno tako se bodo vgradila LED svetila tudi v delu prostorov v Športnem centru Ribnica. Prenavljajo se tudi tri stavbe osnovne šole. V stavbi A OŠ Ribnica se na ogrevalnih telesih menjajo radiatorski ventili s termostatskimi glavami, izvaja se zamenjava vseh obstoječih energetsko neučinkovitih svetil z LED svetili. Prenavlja se tudi stavba B OŠ Ribnica, kjer je v okviru izvedbe investicije predvidena zamenjava strešne kritine z namestitvijo toplotne zaščite. Na ogrevalnih telesih bodo zamenjani radiatorski ventili s termostatskimi glavami za regulacijo temperature, prav tako je predvidena izvedba prezračevanja kuhinje in jedilnice. V stavbi B OŠ Ribnica se nameščajo tudi nova LED svetila. V POŠ Dolenja vas bo vgrajena toplotna črpalka za ogrevanje stavbe, zamenjano dotrajano stavbno pohištvo z novim, obstoječa svetila bodo zamenjana z novimi LED svetili. Tudi tu se bodo zamenjani radiatorski ventili s termostatskimi glavami. V vseh stavbah, ki se prenavljajo, bo nameščen CNS, izvajal se bo energetski monitoring.
Glavni cilji projekta so:
- zagotoviti energetsko prenovo javnih stavb v lasti Občine Ribnica;
- izboljšati energetsko učinkovitost stavb, zmanjšati rabo energije in znižati stroške za energijo;
- izboljšati delovne in bivalne pogoje vseh uporabnikov stavb;
- zmanjšati emisije ogljikovega dioksida zaradi rabe energije in s tem zmanjšati negativne vplive na okolje in posledično blažiti podnebne spremembe;
- zmanjšati emisije prašnih delcev in drugih onesnaževalcev, ki vplivajo na kakovost zraka;
- izboljšati upravljanje in vzdrževanje energetskih sistemov na način, da se izboljša energetska učinkovitost ob znižanih vloženih sredstvih,
- podaljšati življenjsko dobo javnih stavb.
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Kohezijskega sklada. Operacija se izvaja v okviru »Operativnega programa Evropske kohezijske politike za obdobje 2014–2020«, prednostne osi 4 »Trajnostna raba in proizvodnja energije in pametna omrežja«, tematskega cilja 4 »Podpora prehodu na nizkoogljično gospodarstvo v vseh sektorjih«, prednostne naložbe 4.1 »Spodbujanje energetske učinkovitosti, pametnega upravljanja z energijo in uporabe obnovljivih virov energije v javni infrastrukturi, vključno z javnimi stavbami, in stanovanjskem sektorju«, specifičnega cilja 1 »Povečanje učinkovitosti rabe energije v javnem sektorju«.
Spletna stran evropske kohezijske politike v Sloveniji: