Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je pripravil posodobljene podatke o zdravju prebivalcev v slovenskih občinah. Letošnji kazalniki na letni ravni ali v večletnih povprečjih vključujejo podatke leta 2023, izjema so kazalniki o novih primerih raka, ki vključujejo podatke do leta 2021. Vsi podatki in grafični prikazi so dostopni na spletni strani NIJZ, ki omogoča različne primerjave občin med seboj in med leti.
Nekaj dejstev o zdravju v občini:
Zdravstveno stanje in umrljivost
Bolniška odsotnost delovno aktivnih prebivalcev je trajala povprečno 22,0 koledarskih dni na leto, v Sloveniji pa 19,0 dni.
Delež oseb, ki prejemajo zdravila zaradi povišanega krvnega tlaka, je bil nižji od slovenskega povprečja, za sladkorno bolezen pa blizu slovenskemu povprečju.
Stopnja bolnišničnih obravnav zaradi srčne kapi je bila 1,8 na 1000 prebivalcev, starih 35 do 74 let, v Sloveniji pa 1,9.
Pri starejših prebivalcih občine je bila stopnja bolnišničnih obravnav zaradi zlomov kolka 5,1 na 1000, v Sloveniji pa 6,1.
Delež uporabnikov pomoči na domu je bil blizu slovenskemu povprečju.
Stopnja umrljivosti zaradi samomora je bila 21 na 100.000 prebivalcev, v Sloveniji pa 18.
Dejavniki tveganja za zdravje in preventiva
Telesni ftnes otrok je bil blizu slovenskemu povprečju.
Stopnja bolnišničnih obravnav zaradi poškodb v transportnih nezgodah je bila 1,7 na 1000 prebivalcev, v Sloveniji pa 1,0.
Delež prometnih nezgod z alkoholiziranimi povzročitelji je bil višji od slovenskega povprečja.
Odzivnost v Program Svit - presejanju za raka debelega črevesa in danke je bila 71,7 %, v Sloveniji pa 65,3 %.
Presejanost v Programu Zora - presejanju za raka materničnega vratu je bila 79,6 %, v Sloveniji pa 74,5 %.
Za občino Ribnica so pripravili publikacijo Zdravje v občini 2025.Poleg zbranih podatkov so osrednja tema v dokumentu podnebne spremembe in ocena ranljivosti občin po podnebnih regijah. Več si lahko preberete v publikaciji in na spletni strani NIJZ.
Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (ZDSMA), ureja ukrepe za zagotovitev dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zavezancev po tem zakonu za vse uporabnike, zlasti za uporabnike z različnimi oblikami oviranosti. Ta zakon se uporablja za državne organe, organe samoupravnih lokalnih skupnosti in osebe javnega prava
Želite biti obveščeni o novih objavah na spletni strani?
Prijavite se na prejemanje brezplačnih e-obvestil.
Spletna stran za nemoteno delovanje uporablja piškotke
Spletna stran za delovanje uporablja samo nujno potrebne piškotke, za katere ne potrebujemo vaše privolitve. Brez namestitve teh piškotkov, vam nemotenega dostopa do spletne strani ne moremo omogočiti.
Za več informacij si preberite Politika piškotkov.