Gorenjska cesta 3
1310 Ribnica
Naša občina je ponovno prejemnica naziva Branju prijazna občina, ki ga podeljujejo Združenje splošnih knjižnic, Skupnost občin Slovenije in Ministrstvo za kulturo. Prejem tega priznanja je dokaz, da lahko z združenimi močmi, medsebojno pomočjo in skupnimi prizadevanji dosežemo izjemne rezultate.
Naziv je od leta 2017 prejelo že več kot 63 občin, vključno z našo. To potrjuje, da lahko z zavzetostjo, inovativnostjo in predanim delom uspešno spodbujamo ljubezen do knjig in razvoj bralne kulture. Naziv velja tri leta, nato pa mora prejemnica naziva strokovni komisiji ponovno predstaviti investicijske ali vsebinske projekte, ki jih je v tem obdobju izvedla na področju knjige in branja.
Občine so pomembni dejavniki pri spodbujanju branja. Javni natečaj Branju prijazna občina je nastal z namenom, občine spodbuditi k aktivnejši vlogi v lokalni skupnosti, da z zavestnim načrtovanjem, oblikovanjem in postavljanjem ciljev na tem področju sodelujejo pri izboljševanju bralne pismenosti in bralne kulture med prebivalci RS. Občine v svojih vlogah za pridobitev naziva izkazujejo visoko zavedanje o pomenu branja in knjige skozi odnos do knjižnične dejavnosti kot obvezne javne službe, in kar je še bolj pomembno, z lastnim razmislekom in ustvarjalnimi projekti.
Direktorica Knjižnice Miklova hiša, Nastja Hafnar, je skupaj s predstavnico zavoda, Karmen Tomšič, prevzela plaketo na slavnostnem dogodku, ki ga je v petek, 3.12.2024, ob dnevu kulture organiziralo Ministrstvo za kulturo.
Bralna kultura pomembno prispeva k družbenemu napredku, saj spodbuja kritično mišljenje, širi obzorja, podpira osebnostni razvoj ter krepi empatijo in razumevanje med ljudmi. Poleg tega prispeva k dvigu socialne ravni z omogočanjem boljše izobraženosti in ustvarjanjem priložnosti za vključevanje posameznikov v kakovostne in raznolike družbene razprave.
V naši občini se zavedamo, kako pomembno je vlaganje v bralne programe. Še naprej si bomo prizadevali ustvarjati pogoje za razvoj branja in s tem prispevati k bogatejšemu kulturnemu življenju vseh naših prebivalcev.
Uspeh bi bil nemogoč brez izjemnega sodelovanja z vsemi ključnimi deležniki v lokalnem okolju – Knjižnico Miklova hiša, zavodi, društvi in ostalimi organizacijami, ki z nami soustvarjajo številne projekte in dogodke.
Dogodek nas je opomnil, da branje ni zgolj dejavnost – je most, ki povezuje ljudi, odpira vrata k znanju in dviguje kakovost življenja v naši skupnosti.