Gorenjska cesta 3
1310 Ribnica
V nedeljo, 20. oktobra 2024, je v Športnem centru Ribnica potekala osrednja prireditev ob občinskem prazniku Občine Ribnica. Dogodek, ki je bil zaznamovan s ponosom in globokim spoštovanjem do lokalne tradicije, je pritegnil številne občane in ugledne goste. Slovesnost je otvoril župan Občine Ribnica, Samo Pogorelc, ki je ob tej priložnosti v svojem nagovoru izpostavil pomembnost skupnosti ter prizadevanja posameznikov za napredek občine.
V sklopu dogodka je župan podelil priznanja in nagrade za izjemne dosežke v letu 2024, s čimer je izkazal posebno zahvalo tistim, ki so s svojim delom in dosežki pripomogli k prepoznavnosti in razvoju občine. Podeljena priznanja so odražala spoštovanje do vseh, ki so s svojo predanostjo in prizadevnostjo doprinesli k skupnemu uspehu lokalne skupnosti.
Občani Ribnice vsako leto 23. oktobra obeležujemo ta pomemben praznik v spomin na zgodovinski dogodek iz leta 1492, ko je cesar Friderik III. v Linzu z izdajo Krošnjarskega patenta postavil temelje organizirane trgovine na območju Ribniške doline. Ta akt je omogočil vzpostavitev stoletne trgovske tradicije, ki je prinesla gospodarsko blaginjo in bistveno vplivala na razvoj regije.
Urbanova nagrada je bila podeljena Lovski družini Ribnica.
Lovska družina Ribnica je naslednica enega prvih slovenskih lovskih klubov, ki je bil v Ribnici ustanovljen pred 130. leti, leta 1894. Uveljavljenost lovske organizacije in vloga lovcev pri gojitvi divjadi in gospodarjenju z loviščem, ki obsega kar 5.338 ha površine območja Male in Velike gore, dokazuje in potrjuje pravilno usmerjenost ohranitve narave in divjadi. V lovišču so prisotne različne vrste divjadi, med njimi jelenjad, srnjad, divji prašič, velike zveri kot so medved, volk, ris, šakal in mala divjad.
Lovska družina Ribnica šteje 56 članov, ki odgovorno, strokovno in gospodarno, izvajajo naloge in dolžnosti za ohranitev naravnega ravnotežja med divjadjo in okoljem skladno z lovsko-gojitvenim načrtom. Hkrati skrbijo tudi za zmanjšanje škode, ki bi jo divjad lahko povzročila na kmetijskih površinah in tako ohranjajo dobro sodelovanje z lokalno skupnostjo.
Člani sledijo izročilu lovca in kinologa, rojaka, dr. Ivana Lovrenčiča iz Zamostca pri Sodražici. Dr. Lovrenčič je lovskemu društvu Ribnica predsedoval že davnega leta 1910 in postavil temelje ter načela delovanja lovske družine po katerih je lovcu skrb za divjad skrbno umeščena v značaj in srce. Lovci morajo biti zaščitniki narave, lov mora biti tak, da z njim nista spojena le užitek in zabava, ampak tudi varstvo divjadi in skrb zanjo.
Sodelujejo tudi z izobraževalnimi inštitucijami z namenom prenašanja spoštovanja in ljubezni do narave ter posredovanja svojega znanja mlajšim generacijam. Na ta način aktivno prispevajo k ozaveščanju pomena ohranjanja naravnega ravnovesja in trajnostnega gospodarjenja z divjadjo. Vsak uspeh je vzpodbuda za še prizadevnejše delo.
S svojo bogato zgodovino in aktivnostmi Lovska družina Ribnica pomembno prispeva k ohranjanju lovske tradicije, ohranjanju narave ter varstvu naravnega okolja in divjadi na tem območju, zato mu Občina Ribnica podeljuje Urbanovo nagrado.
Gallusovi priznanji sta bili podeljena Domnu Češarku in Zdenku Mikulinu.
DOMEN ČEŠAREK
Domen Češarek, po poklicu bibliotekar je tudi raziskovalec kulturne in naravne dediščine z območja Ribnice.
Njegovo najbolj prepoznano delo je knjiga "Tam med Malo in Veliko goro", kjer se osredotoča na zgodovinske in kulturne vidike ter ponuja vpogled v geografske značilnosti, lokalne zgodbe in življenje prebivalcev območja med Malo in Veliko goro. Njegovo delo izpostavlja značilnosti ribniške krajine, ljudi in lokalnih posebnosti, ter ohranja tradicijo in zgodbe, ki so pomemben del identitete ribniškega območja. Knjiga je pomemben vir za poznavanje lokalne zgodovine in kulturne dediščine, še posebej v kraju kot je Ribnica, ki je bogata s tradicijo in naravnimi lepotami.
Knjiga je plod večletnega arhivskega in terenskega raziskovanja. V njej so zbrane pravljice in legende, zapisano je, v katera bajeslovna bitja so včasih verjeli, kje so zakopani zakladi, kje je strašilo, seveda pa ne manjka hudomušnih zgodb in anekdot o Ribničanih. Knjigo bogati tudi zbirka kratkih folklornih žanrov kot so fraze, kletvice, pregovori in rečenice. Knjigo je izdala Knjižnica Miklova hiša Ribnica, kjer je Domen tudi zaposlen.
Domen Češarek je vseskozi aktiven v lokalnem okolju, saj tudi v občinskem glasilu Rešeto objavlja zanimive prispevke, kjer predstavlja zgodovino vasi v občini Ribnica in pomembne osebnosti teh vasi. V lanskem letu je uredil posthumno izdajo knjige o Hrovači, ki jo je v Argentini napisal notar Josip Lesar. Trenutno končuje novo zbirko ljudskih pripovedk iz dežele suhe robe in lončarstva, ki bo izšla naslednje leto v založništvu Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Je aktivni član Društva za raziskovanje jam Ribnica in Muzejskega društva Ribnica.
Za njegov prispevek k ohranjanju ribniške kulturne dediščine in identitete mu Občina Ribnica podeljuje Gallusovo priznanje.
ZDENKO MIKULIN
Zdenko Mikulin je vse svoje življenje posvetil športu in se izkazal kot izjemna osebnost v svetu rokometa tako na lokalnem kot tudi državnem nivoju.
Že v svoji mladosti je blestel kot rokometni igralec, bil je drugi rokometaš iz Slovenije, ki je igral v tujini in prvi iz Ribnice. Imel je ključno vlogo v ribniški rokometni ekipi v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja, ko je uspešno igral v drugi zvezni jugoslovanski rokometni ligi, ki je Ribnici prinesla velik uspeh, saj je osvojila odlično tretje mesto takoj za ekipama Celja in Slovana. Z njegovim prispevkom je Ribnica postala tretji rokometni center v Sloveniji. Kot profesionalni igralec je nato pet let igral v Nemčiji in bil dve leti kapetan ekipe, zadnje leto pa tudi trener. Po koncu igralske kariere se je posvetil trenerskemu delu in uspešno vodil več ženskih in moških rokometnih klubov v Sloveniji. Bil je mentor številnim mladim talentom, svoje znanje pa je delil tudi na državni ravni, ko je prevzel vlogo pomočnika trenerja slovenske ženske rokometne reprezentance. S svojo strokovnostjo in predanostjo je pripomogel k uspehom slovenskih rokometnih ekip in razvoju rokometa ter poskrbel za prepoznavnost Ribnice in ribniškega rokometa na državnem nivoju. Zdenko Mikulin je bil kar 20-krat državni prvak v Sloveniji v različnih kategorijah, uvrstil pa se je tudi na svetovno prvenstvo.
Za življenjsko delo v športu je dobil Bloudkovo plaketo za leto 2023 za pomemben prispevek k razvoju slovenskega športa. Pod njegovo taktirko so se razvijali mladi rokometni talenti, kot so Beno Lapajne, Tomaž Tomšič, bratje Hojč in številni drugi. V zlatih letih ribniškega rokometa je postala ribniška rokometna šola ena najboljših v Sloveniji in Jugoslaviji. Pod njegovim trenerskim vodstvom so kadeti postali jugoslovanski prvaki in v Ribnici je gostovalo tudi nekaj uglednih klubov iz Evrope.
Zdenko Mikulin je pustil globok pečat v rokometnem svetu in z veseljem se ga spominjajo in ga cenijo vsi, ki so sodelovali z njim. Vedno je namreč znal prepričati s svojim strokovnim znanjem in izrednim odnosom do igralcev, delavcev v klubu in navijačev. Za njegovo dolgoletno uspešno delo na športnem področju ter izjemen prispevek k razvoju ribniškega rokometa mu Občina Ribnica podeljuje Gallusovo priznanje.
Priznanje Občine Ribnica je bilo podeljeno Domnu Kljunu in Nonetu Vitra.
DOMEN KLJUN
Domen Kljun je mladi pevec, ki je postal prepoznaven zaradi svojega izjemnega vokala, ki ga je predstavil v oddaji "Slovenija ima talent". Njegov glasbeni talent in čustvena interpretacija sta pritegnila pozornost tako sodnikov kot občinstva. Izkazal se je z močnim vokalom in iskrenimi nastopi, ki navdušujejo poslušalce.
Poleg sodelovanja v televizijski oddaji je Domen Kljun aktiven tudi v domačem okolju, saj je član gasilskega društva Sv. Gregor, član pevskega zbora Slemena, v zadnjem času tudi pogosto nastopa na lokalnih dogodkih in koncertih ter sodeluje z različnimi glasbeniki. Z močno predanostjo glasbi in vztrajnostjo si je pridobil občudovanje številnih oboževalcev. Njegov stil petja vključuje čustveno izražanje, močno glasovno tehniko ter prepričljiv nastop, ki izraža avtentičnost in povezanost z glasbo.
Domen Kljun izvaja predvsem pop in baladne pesmi, pri čemer se osredotoča na osebne in čustvene teme. Glas, ki ga odlikujejo toplina, moč in tehnična izpiljenost, s širokim spektrom vokalnih razponov, omogoča, da se brez težav premika med različnimi glasbenimi slogi.
Njegova glasba nas povezuje, prinaša veselje in nas navdihuje. Domen Kljun ni zgolj pevec – je ambasador našega kraja. S svojim zlatim glasom je poskrbel za prepoznavnost Ribnice tako doma kot tudi izven meja naše občine.
Za izjemen uspeh na glasbenem področju in dragocen prispevek k promociji našega kraja mu Občina Ribnica podeljuje PRIZNANJE OBČINE.
NONET VITRA
Nonet Vitra v letu 2024 obeležuje 50 let neprekinjenega delovanja (ust. 1974) in je tako poseben tudi v slovenskem prostoru. Ves čas ga vodi Bernarda Kogovšek, ki je iz mladinskega zbora izbrala skupino devetih deklet, katerih barve glasov so se najbolj ujemale.
V 50-tih letih je v nonetu sodelovalo 22 pevk, 13 se jih je zamenjalo - zadnjih 24 let deluje isti sestav. Dve izmed devetih pevk se ponašata s 50-letnim stažem v pevski skupini. Nonet odlikujeta stabilna in prepoznavna kvaliteta in velja na Ribniškem, pa tudi širše, za sinonim ženskega vokalnega petja. Za njimi je preko 550 nastopov.
Nonet Vitra poleg zborovodkinje Bernarde Kogovšek sestavljajo še Martina Zbašnik Senegačnik, Mojca Šipka Levstek, Eda Štanfelj, Viktorija Petrovič, Ksenija Abramović Grom, Metka Lesar, Renata Lesar Hržič, Mateja Kožar Bolha in Andreja Oblak.
S podelitvijo priznanja Občina Ribnica poudarja kontinuiteto - da nekaj lahko dolgo traja in se razvija ter raste, še posebej v času, kjer največ pozornosti dobijo enkratni dosežki. Vokalne skupine potrebujejo pevce, ki se v njih izpopolnjujejo in nadaljujejo tradicijo petja, s katerim se Slovenija rada ponaša. Pomembno je, da se otroci in mladina zavedajo, da obstaja slovenska ljudska in umetna pesem, da jih ni sram peti naših pesmi in da se trend ugašanja srednješolskih in mladinskih zborov obrne v svetlo smer.
Za petdesetletno delovanje na glasbenem področju in dragocen prispevek k ohranjanju slovenske ljudske in umetne pesmi Občina Ribnica Nonetu Vitra podeljuje PRIZNANJE OBČINE.
Priznanje župana je bilo podeljeno Jani Šega, Maji Levstek, Lovru Ćiroviću in Teu Starcu.
JANA ŠEGA
Jana Šega je mladenka, ki je že od otroštva kazala pripadnost vaški skupnosti Grčarice.
V osnovni šoli je bila aktivna v šolski hranilnici in plesnih tečajih, v srednji šoli je bila pesniško aktivna in objavljala članke in poezijo v šolskih in dijaških časopisih. Živi v Grčaricah, kjer je najaktivnejša tekstopiska Vaških obvestil. Je realna, kritična, z velikim čutom za solidarnost in medsebojno povezovanje. Je pobudnica, organizatorka in povezovalka programov številnih aktivnosti v vaški skupnosti, kot so prireditve za dedka mraza, druženje za osmi marec in silvestrski pohodi. Je tudi ponosna in aktivna gasilka ter opravlja tako blagajničarska kot tajniška opravila v domačem gasilskem društvu. Aktivno je sodelovala v času največje poplavne ujme v Sloveniji, naredila tečaj za prvo posredovalko in v zadnjem času prevzela somentorstvo pri gasilski mladini.
Meni, da je zaradi odmaknjenosti Grčaric od urbanih vasi in naselij, nujno poskrbeti za družabno in kulturno dogajanje v vasi, kar ji zagotovo dobro uspeva. S svojimi številnimi aktivnostmi vseskozi skrbi za pristno vaško druženje in povezovanje, zato ji župan Občine Ribnica podeljuje županovo priznanje.
MAJA LEVSTEK
Maja Levstek je obetavna mladenka, ki je dosegla izjemen rezultat na maturi in postala zlata maturantka. V letu 2024 je bila zaradi svojih šolskih uspehov in uspehov na športnem področju dobitnica štipendije fundacije Alenka Gabrič. Letos je prejela tudi nagrado »Županova 5«, saj je tako osnovnošolsko kot srednješolsko izobraževanje končala z odličnim uspehom, vse predmete pa je zaključila z oceno odlično. V času šolanja je dobila tudi veliko zlatih in srebrnih priznaj na šolskih, regijskih in državnih tekmovanjih.
V preteklosti je Maja Levstek, kot članica Plavalnega kluba Ribnica, večkrat postala državna prvakinja v plavanju v različnih kategorijah. Sedaj svoje plavalno znanje prenaša na mlade plavalke in plavalce, s čimer prispeva k razvoju nove generacije športnikov.
Maja Levstek je s svojim delom in predanostjo pravi vzor mladim, ki želijo doseči odličnost tako na šolskem kot športnem področju, zato ji župan Občine Ribnica podeljuje županovo priznanje.
LOVRO ĆIROVIĆ IN TEO STARC
Lovro Ćirović in Teo Starc sta mlada 16-letna športnika, ki se že od otroških let vneto posvečata plavanju. Vsakodnevni jutranji in popoldanski treningi so jima postali način življenja, tekme in izredni rezultati doma in v tujini pa jima predstavljajo nagrado za trud, vztrajnost in neizmerno predanost temu športu.
Pod okriljem Plavalnega kluba Ribnica nizata odmevne rezultate. Na letošnjem državnem prvenstvu v kratkih bazenih v Mariboru je Lovro osvojil dva, Teo pa tri naslove državnega prvaka v različnih kategorijah. Ob zaključku letošnje plavalne sezone sta bila ponovno nepremagljiva, saj je Lovro postal trikratni, Teo pa dvakratni državni prvak. Oba sta člana slovenske kadetske reprezentance, s katero sta v letošnjem letu zastopala barve Slovenije na odmevnih tekmah. Med 300 plavalci iz 12 držav sta odplavala normo za uvrstitev na tekmo Central European Countries Junior Multinations. Poleg navedenih uspehov sta osvojila še številne druge odlične uvrstitve in sta zagotovo plavalca, o katerih bomo zagotovo še veliko slišali.
Njuni rezultati so plod trdega dela, volje, vztrajnosti, odrekanja, doslednosti ter zdravega odnosa do športa. S svojim načinom življenja in vrlinami, ki ju odlikujejo, sta vzor številnim mlajšim plavalcem, zato jima župan Občine Ribnica podeljuje županovo priznanje.
Ob tej slovesni priložnosti ponovno iskreno čestitamo vsem prejemnicam in prejemnikom priznanj, ki so s svojimi dosežki pomembno zaznamovali leto 2024. Prireditev je dodatno obogatila izjemna glasbena spremljava, ki je v duhu ponosa in povezanosti prebivalcev Ribnice poskrbela za nepozabno vzdušje. Za glasbeni program so poskrbeli domači glasbeniki iz Glasbene šole Ribnica pod vodstvom dirigenta Aleksandra Oražma, skupaj z združenimi pevskimi zbori – Župnijskim zborom Ribnica, Nonetom Vitra, zborom Anamanka, Oktetom Gallus Ribnica – ter vokalno skupino Vocabella.
Simfonični orkester Glasbene šole Ribnica in združeni pevski zbori, ki so združevali več kot 120 pevcev različnih ribniških vokalnih skupin, so v sodelovanju z gostujočimi opernimi pevci iz Tria Vivere pričarali edinstven glasbeni večer, ki bo ostal v spominu vseh prisotnih.
Slavnostni govornik, župan Samo Pogorelc, je z velikim spoštovanjem in hvaležnostjo izpostavil vse tiste, ki so s svojim znanjem, predanostjo in vizijo prispevali k trajnostnemu razvoju občine Ribnica. V svojem govoru je poudaril pomen sodelovanja in skupnosti, ter predstavil ključne projekte, ki so bili v preteklem obdobju uspešno izvedeni. Prav tako je orisal načrte za prihodnost, s katerimi bomo še naprej spodbujali gospodarski in družbeni napredek občine. Posebno zahvalo je namenil letošnjim nagrajencem, ki so s svojo izjemno predanostjo in inovativnostjo postali navdih in zgled vsem občanom. Ob zaključku je vsem občanom čestital ob praznovanju občinskega praznika.
Vse najboljše in srečno RIBNICA!
Posnetek prireditve si lahko ogledate na povezavi